Dentaltech

Implantų protezavimo atramos

Individualiai frezuojamų atramų tikslas – suteikti pacientui patį naujausią ir patikimiausią implantų protezavimo būdą. Siūlydami individualias frezuotas atramas, galime garantuoti visišką cemento pertekliaus pašalinimą ir puikią estetiką. Jau gana seniai implantologijoje įsivyravo rekomendacijos, teigiančios, kad implanto atramos laiptelio padėtis turi būti bent porą milimetrų po dantenomis tam, kad galėtume užtikrinti gerą galutinį protezo estetinį vaizdą. Vis tik pastaruoju metu vis garsiau pradedama kalbėti apie tai, kad tokia laiptelio padėtis negali garantuoti visiško cemento pašalinimo po protezo cementavimo. Pasak Agar ir bendraautorių 1.5 mm po dantenomis esanti protezo riba neužtikrina viso cemento pertekliaus eliminavimo. Vilniaus mokslininkų atlikto tyrimo duomenimis, kuris buvo pripažintas geriausiu moksliniu pranešimu protezavimo sekcijoje tarptautiniame ITI kongrese, visiškas cemento pašalinimas įmanomas tik tuomet, kai riba yra matoma arba ties dantenų riba.

Be to, rentgeno nuotrauka po cementavimo, kuri iki šiol buvo manoma, jog yra vienintelis ir patikimas būdas cemento likučių po cementavimo ir valymo kontrolės užtikrinimui, yra neveiksminga, nes dažniausiai cemento likučių nesimato.

Nuotrauka po cemento pertekliaus valymo.
Tas pats protezas po išėmimo iš burnos

Likęs cemento perteklius gali sukelti labai nemalonias tiek gydytojui, tiek pacientui komplikacijas.

Radiologiniai periimplantito požymiai
Likęs cementas, išėmus protezą

Klinikinių atvejų (case reports) aprašymų apie ūmių žaibiškų periimplantito, atsirandančių nuo kelių dienų iki kelių savaičių po cementavimo literatūroje galima rasti(nuorodos 1, 2). Tačiau pavyko aptikti tik vieną straipsnį (ne klinikinių atvejų analizę), kuris įrodo, kad paliktas cementas po cementavimo yra tiesiogiai susijęs su periimplantito išsivystymu. Tyrimo metu buvo analizuoti privačioje klinikoje gydęsi pacientai, kurie praėjus įvairiam laikui po protezavimo (nuo 4 mėnesių iki 9 metų) pradėjo skųstis dantenų maudimu, kraujavimu ar net pūliavimu, taip pat radiologiškai buvo matomas kaulo patirpimas. Pacientai buvo ištirti dentaliniu endoskopu, ir net 81% atvejų buvo rasta cemento likučių, pašalinus priežastį, 74% klinikiniai ir radiologiniai periimplantito požymiai išnyko. Taigi tai rodo aiškų ir tiesioginį periimplantito ir cemento likučių ryšį. Vilniaus implantologijos centro gydytojai taip pat pastebėjo lėtinio periimplantito išsivystymą.

Periimplantitas po 2 metų
Atsivėrusi fistulė po 3 metų

Individualios frezuotos atramos ir taisyklinga laiptelio padėtis garantuoja visišką cemento pertekliaus pašalinimą po cementavimo, todėl garantuoja, kad nebus cemento sukelto periimplantito.

Kuo šios atramos pranašesnės už individualias tauraus metalo liejamas atramas?

 1. Frezuojama atrama yra vientisa, liejimo metu yra sujungiamos, tačiau tik difuziškai dvi skirtingos medžiagos. Be to, liejimo metu yra visada gaunama didesnė ar mažesnė paklaida.
 2. Biosuderinamumas (titanas, cirkonis)
 3. Atramos modeliuojamos skaitmeniniu būdu
 4. Kaina. Liejamos atramos kaina svyruoja nuo lt priklausomai nuo implanto gamintojo ir liejimui sunaudojamo lydinio kiekio.
 5. Tiesiog liejimas yra morališkai pasenusi technologija.

Tuo tarpu standartinių atramų naudojimas cementuojamuose protezuose ant implantų turėtų būti itin apgalvotas ir tik tam tikrose klinikėse situacijose. Pirmiausia dėl to, kad standartinių atramų laiptelis yra visada toje pačioje vietoje, t.y. dažniausiai apie 2 mm auksčiau nei implanto padėtis, visgi implanto padėtis nuo dantenų krašto klinikėse situacijose dažniausiai yra nutolusi daugiau nei 2 mm, tai reiškia, kad cementuojant gydytojas tikrai negali matyti protezo ribos, tuo pačiu ir užtikrinti viso cemento pertekliaus išvalymo.

 

Pagrindinis standartinių atramų trūkumai:

 1. Laiptelio pozicija yra visuose paviršiuose yra tame pačiame aukštyje
 2. Standartinės atramos yra siauros, todėl išlieka itin didelis neigiamas kampas tarp cementavimo ribos ir protezo krašto (foto irgi dar trūksta). Tai gali būti netgi svarbesnis faktorius cemento išvalymui nei laiptelio padėties gylis.
  Cemento likučiai cementavus ant standartinės atramos
 3. Jei yra didelis tarpokliuzinis aukštis, standartinės atramos negali užtikrinti pakankamos protezo retencijos

 

Frezuojamos atramos galimos kelių rūšių:

 1. Titaninės. Atkuriama ideali anatominė forma retencijos užtikrinimui, tačiau trūkumas tas, kad dėl laiptelio padėties ties dantenų riba, ypač esant plonam dantenų biotipui, galimas melsvas ruoželis ties protezo riba.
 2. Cirkoninės. Visi tie patys privalumai kaip ir titaninių atramų, bet nėra melsvo šešėlio ties dantenų riba, trūkumas tas, kad cirkonė vidinė jungtis nėra tokia patikima kaip titaninė.
 3. Hibridinės atramos. Apjungia geriausias titaninių ir cirkoninių atramų savybes: puiki estetika ir tvirta bei patikima titaninė jungtis.